środa, 7 grudnia 2016

Miejsce rekolekcji czyli klasztor przy Kreciej w Łodzi


Cisza, przestrzeń i bliskość natury to trzy cechy tego miejsca. Klasztor ojców franciszkanów przy ul. Kreciej 37 położony jest na peryferiach Łodzi, na dużym zielonym terenie porośniętym starodrzewem, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Łagiewnickiego i rezerwatu przyrody.
O każdej porze roku okolica zachęca do spacerów, choćby do odległych o kilka kilometrów dobrze zachowanych drewnianych kapliczek z XVII wieku: św. Rocha i św. Antoniego.


Cisza tego miejsca jest szczególnie odczuwalna zimą...


Pokoje z łazienkami


Refektarz klasztoru - tutaj będziemy spotykać się na posiłkach


Klasztor ma wiele miejsc sprzyjających wyciszeniu lub cichym rozmowom



Do dyspozycji uczestników rekolekcji jest kaplica klasztorna z odrestaurowaną ikoną Krzyża San Damiano. Ikona jest wierną repliką wizerunku, przed którym św. Franciszek usłyszał głos: "Odbuduj mój kościół". Tutaj będziemy spotykać się na codziennej Eucharystii.





Cena udziału, terminy i warunki uczestnictwa w rekolekcjach


Całkowity koszt udziału w rekolekcjach to  650 zł.

Cena obejmuje:
- pełne wyżywienie
- zakwaterowanie w przestronnych pokojach 1- osobowych z łazienkami
- komplet narzędzi i materiałów malarskich i pozłotniczych (na własność) oraz dodatkową deskę (do pracy po rekolekcjach)
- 20 godzin zajęć w pracowni (wykłady, zajęcia malarskie i pozłotnicze)
- konferencje, modlitwy, codzienna Eucharystia
- projekcja filmu "Ikona ciszą pisana"  o powstawaniu ikony Matki Bożej Miłości i Pojednania autorstwa Polaków i Ukraińców w Bieszczadach w 2013 roku
- opieka duchowa kapłana

Rekolekcje zaczynają się w środę wieczorem 25 stycznia 2017 roku o godz. 18.00 (kolacja i zawiązanie wspólnoty) a kończą się w niedzielę 29 stycznia uroczystym poświęceniem ikon i obiadem o godz. 14.00.
Liczba miejsc ograniczona (grupa do 15 osób).


Osoby zainteresowane udziałem w rekolekcjach proszone są o przesłanie mailem na adres pracowniahermeneia@gmail.com zgłoszenia z podaniem:

  • Imię i nazwisko, wiek
  • Czy spotkałem się dotychczas z ikoną? W jakich okolicznościach?
  • Jakie są moje oczekiwania odnośnie tych rekolekcji?
  • Jak wygląda moje życie sakramentalne? (czy żyję w stanie łaski uświęcającej?)


Zapisy do 15 stycznia. 

Warunkiem wpisania na listę uczestników rekolekcji jest otrzymanie zwrotnego potwierdzenia od organizatorów i wpłacenie kwoty przedpłaty w wysokości 300 zł na numer rachunku bankowego:

Konto klasztoru:
62124030601111000034530010

Klasztor OO. Franciszkanów
ul. Krecia 37, 91-510 Łódź


Informacje i zapisy:pracowniahermeneia@gmail.comtel. 500-749-123











Prowadzący rekolekcje


O. Grzegorz Piórkowski OFM Conv. – franciszkanin, misjonarz w Rosji, proboszcz i przełożony wspólnot zakonnych, duchowy opiekun dekanatu, a obecnie gwardian klasztoru przy ul. Kreciej w Łodzi.

Roman Zięba – prowadzi przy klasztorze pracownię ikon „Hermeneia”. Pisze ikony na zamówienie świątyń i osób prywatnych, głównie w kanonie bizantyjskim.  Od 6 lat prowadzi kursy ikonopisania na poziomach: I, II i III.




Pracownia ikon "Hermeneia"


Przy klasztorze działa pracownia ikon "Hermeneia", która oprócz kursów prowadzi stałe zajęcia stacjonarne dla grup początkujących i zaawansowanych. Działa też stolarnia, gdzie przygotowywane i gruntowane są deski pod ikony.

Sala pracowni.








Program rekolekcji


Program rekolekcji oparty jest na etapach pisania ikony. Każdy uczestnik pracuje nad własną ikoną Matki Bożej Kazańskiej według wspólnego dla wszystkich wzorca, korzystając z szablonów i technik pomocniczych pod okiem doświadczonego ikonografa. Talent i doświadczenie plastyczne mogą okazać się pomocne ale nie są żadnym warunkiem udziału w rekolekcjach. Pisanie ikony to przede wszystkim modlitwa: o czystość intencji, o wierność przedstawienia. Ikonograf oddając dłoń Duchowi Świętemu prosi Go o prowadzenie. Ikona nie jest dziełem samego człowieka, nie nosi podpisu autora. Tradycyjna technika malarska tempery jajowej pozwala na wydobywanie z ikony światła przez nakładanie kolejnych półprzezroczystych warstw rozświetleń. Niezwykłe efekty na desce pojawiają się jakby nieoczekiwanie, zaskakując malarza. Technika półsuchego pędzla pozwala tysiącami dotknięć osiągać delikatne przejścia, które sprawiają, że nieruchoma ikona dostaje jakby swoje życie. We wspólnocie powołanej na czas rekolekcji będziemy poznawać tradycyjne zasady oraz techniki malarskie i pozłotnicze wykorzystywane w ikonografii od wieków.

Wiele osób uważa, że malowanie temperą na desce samo w sobie jest doświadczeniem z pogranicza mistyki, co w połączeniu z modlitwą i wiernością praobrazowi czyni z pisania ikony czynność sakralną,
Droga ikony oprócz uzyskania samego efektu malarskiego sprzyja także ważnym wewnętrznym odkryciom. Pisanie ikony okazuje się jakby pretekstem do trzech ważnych spotkań: z sobą samym, z drugim człowiekiem i z tajemnicą obecności Boga. Mimo starannego wzorowania się na wspólnym dla wszystkich wzorcu, każda powstająca ikona okazuje się inna: inaczej patrzy, ma inną tonację barw i inny rozkład świateł. Ikona pokazuje, że każdy z nas jest wyjątkowy, inaczej postrzega rzeczywistość, ma inną wrażliwość i dynamikę doświadczania rzeczywistości. Wyjątkowość każdej ikony pokazuje, że każdy z nas ma osobistą i niepowtarzalną relację z Bogiem, który do każdego przychodzi inaczej, szanując jego indywidualność, ale nie obniżając nigdy poprzeczki wymagań. Pochylając się nad ikoną człowiek staje wobec tajemnicy Wcielenia, doświadcza obecności sacrum.

Oprócz codziennych spotkań w pracowni program rekolekcji obejmuje następujące elementy:

- codzienna Eucharystia
- adoracja Najświętszego Sakramentu i adoracja ikony Krzyża San Damiano
- pisanie własnej ikony pod kierunkiem doświadczonego ikonografa (zajęcia obejmują wykłady i 20 godzin pracy warsztatowej)
- poznanie zasad pisania ikon i podstaw warsztatu malarskiego tradycyjną metodą tempery jajowej na desce z drzewa liściastego
- film dokumentalny pt.: „Ikona Miłość i Pojednanie” o powstawaniu ikony autorstwa polskich i ukraińskich ikonografów w Bieszczadach w roku 2013
- konferencje: „Adoracja ikony i adoracja Eucharystyczna czyli gdzie spotykają się Wschód i Zachód”, „Historia i teologia ikony Krzyża z San Damiano”, „Pielgrzymująca ikona czyli do czego wzywa Matka Boża w Ikonie Kazańskiej”
- opieka duchowa i konferencje: o. Grzegorz Piórkowski OFM Conv.







wtorek, 6 grudnia 2016

Celem jest pogłębienie więzi z Jezusem...

Celem rekolekcji jest pogłębienie więzi z Jezusem przez spotkanie z ikoną i z drugim człowiekiem.

Rekolekcje rozpoczniemy 25 stycznia, w święto nawrócenia św. Pawła, który przed nawróceniem był człowiekiem zaślepionym, pogrążonym w złej namiętności, dalekim od prawdy o sobie.  W drodze pod Damaszkiem "olśniła go nagle światłość z nieba", która całkowicie zmieniła jego życie, posyłając na nową drogę.
Obranie św. Pawła za patrona 5-dniowych rekolekcji z ikoną wiąże się z tematem światła, które jest jednym z kluczowych pojęć ikonografii. Ikona "pisana jest światłem", bo ukazuje świat przebóstwiony, doskonały, w którym nie ma już zła, chaosu ani cienia. Ikona rozlewa swoje wewnętrzne światło w tym, kto ją pisze i kontempluje, ikona otwiera przed nim nową drogę. Ikona jest pisana i czytana bo jest Słowem Bożym w kolorach, Ewangelią w obrazach.
W ciszy franciszkańskiego klasztoru, ucząc się tradycyjnych technik pisania ikon, pochylimy się nad ikoną Matki Bożej Kazańskiej, która ma wielkie znaczenie dla Rosji, a jednocześnie swoją niezwykłą historią związana jest z Fatimą i ze św. Janem Pawłem II.
Nie jest wymagane doświadczenie ani zdolności plastyczne, będziemy korzystać z wzorców i technik pomocniczych. Bardzo pożądany jest natomiast stan łaski uświęcającej.
Pragniemy aby rekolekcje z ikoną przez obecność św. Pawła zaowocowały dla każdego uczestnika duchowym otwarciem się na światło Jezusa i podjęciem nowej drogi w życiu.